College Classic Series Teams Up For a Cause With 230 Runners

0

2Miles-Start

By Dean “The Sportsman” Greenaway

Officials and participants alike were pleased with the turnout of more than 230 participants for Saturday’s leg of the Highland Spring College Classic Series on Tortola, which supported the efforts of the BVI Cancer Society Cancer awareness activities.

Many work pink t-shirts or sported pink eye patches as they painted Paraquita Bay pink after the release of several hundred balloons before the start of the race.

“Definitely a whole lot turned out and with brilliant colors,” noted winner Reuben Stoby. “I’m glad that people turned out to support the Breast Cancer initiative. “

Women’s winner Rosmond Johnson said she love to see lots of people coming out and in particular for the cause. “I wish people would continue to come out and run because it’s really a good thing especially for the BVI,” she said. “It’s really good for your health and I support that 100%. A lot of people don’t know that or they know and they are being reluctant about it so its good and I encourage people to come out.”

Adorya Bally, Miss BVI 2015 was among the participants running with her sasche and competing with her sister, Olivia Freeman. “There so many people who have been dying from Cancer—many in the last month,” she noted. “I felt it was important to support the cause and help those who are fighting this fight and encourage them.”

It was her second time participating in the series, her first time being in 2014. “It was exhausting,” she noted. “I did better last year, so hopefully, I’ll do better if I want to beat my sister and other people who think they are so much faster than me. I have to train my mind first to say that I will win, and my body will follow,  that’s how I feel.”

Stoby who turned in a pedestrian 11 minutes and 50 seconds for victory, said he just ran to win. “I came to expend the least amount of energy as possible this morning as I was feeling a bit of a back strain earlier in the week and I was not sure how it was holding up,” he explained.  “I came to take it easy, keep just enough an amount of distance to ensure a win.”

Johnson said she wasn’t surprised to win this time around as in the opening race. “I didn’t see anybody around—just the normal people from the long races—but I’d expected the kids to come up,” she said. “There was one little girl in front running very well and then in the middle of the race on my way back I passed her. She probably got tired and stopped, but it was a good race. It was much better than the last one. I was more relaxed and it was a cool day.”

Final Results. One Mile: (U9 &U11) Boys: 1. Sam Potgieter, 7:45.20.  2. Latriel William, Male, 7:56.25.  3. Rush Broderick, 8:03.13.  4. Jahnare Farrington, 8:10.92. 5. Charlie Potgieter, 8:14.52, 6. A. Maduro, 8:20.74.  7. Noah Cottreau, 8:30.35.  8. Sebbie Morgan, 9:02.74.  9. Kasili Penn, 9:07.25.  10.  Jamear Frett, 9:11.45.  11. Ethan John, 9:34.42.  12. Owen Graham, 9:40.03.  13.  Jamal Harry, 9:53.81.  14. Barnaby Killourhy, 9:56.17.  15.  St. Claire Haywood, 10:44.95.  16. Keyshawn Barnes, 10:56.77.  17. Josiah Means, 11:27.45.  18. Twarjha Jacobs, 11:28.42.  19.  Xavier Morgan, 11:29.70.  20.  T’Cari John, 12:06.49. 21.  Prynce Jacobs, 13:11.27.  22.  Seun Frett, 13:19.52.  23. Kaleia Ross,  13:24.56.  24. Declan Wheatley, 14:29.92.  25.  Seth Dobbie, 15:22.31.  26. Benjamin Cook.
Girls: 1. Akeela McMaster, 8:30.99.  2. Kenyathia Grate, Female, 8:44.39.  3. Asia McMaster, 8:51.85.  4. Kassiey Penn, 9:11.20.  5. Kenniqua Grate, 9:24.70.  6. Martha Killourhy, 10:01.27.  7. Tenisha Herbert, 10:21.62.  8. Kate Looney, 10:49.62.  9. Taryn Augustine, 10:56.99.  10. Cheyanne Castello, 11:16.06.  11. Zakaya Stoutt, 11:20.60.  12. Hailey McMaster, 11:58.99.  13.  D’Nae Fahie, 12:04.42.  14. Mille Cottreau, 12:29.87.  15. Lilly Smit, 12:30.17.  16. Catherine Jones, 13:12.10.  17. Jaydenne Aspinall, 13:26.17.  18. Kivohnya Merry, 13:44.85.  19. Tiya Herbert, 13:46.39.  20. Destiny Davis, Female, 13:46.81.  21. Mckenzie Crabbe, 13:46.27.  22. Felicity Means13:54.60.  23. Amia Wheatley, 14:05.42.  24. Colesha Corea, 14:09.35.  25. Kayla Gordon, 15:05.35.  26. Cianna Gordon, 15:13.81.  27. Rediance Donovan, 15:50.10.  28. Z’Hara Mclean, 16:08.70.

Two Mile, Men: 1. Reuben Stoby, 11:50.32.  2. Julius Farley, 12:01.33.  3. Jermaine Ricketts, 12:10.15. 4. Samuel Romney, 12:32.44.  5. Ronique Todman, 12:58.46. 6. Tom Wilson, 13:03.97. 7. Khoy Vanterpool, 13:16.62  8. Zebalon McLean, 13:19.92. 9. Reu Rhymer, 13:35.61.  10. Steven Asson, 13:37.64.  11. Rikkoi Brathwaite, 13:42.02. 12. Osiah Vanterpool, 13:55.39. 13. Joseph Graham, 12:20.78.  14. Dave Pettigrew, 14: 34.33.  15. Claudius Rhymer, 15:07.28.  16. Alric Smith, 15:18.23.  17. Chris Graham, 15:41.92.  18. Ikyjah Williams, 15:51.86.  19. Elvorn Dore, 16:09.26.  20. Mikkel Bassue, 16:13.16.  21. Joseph Dagou, 16:18.36.  22. Kenton Brewley, 16:20.81.  23. Aaron Harry, 16:37.70.  24. Damian Creque, 16:45.39.  25. Clyde Rhymer, 16:45.39.  26. Laurent Keeble-Buckle, 16:53.20.  27. Hugh-Anthony Jones, 17:37.20.  28. Vadley Sylvester, 17:48.01.  29. Javier Smith, 17:51.64.  30. Kevon Lettsome, 17:54.38.  31. TC Frett, 17:58.08.  32. Jeremiah Frett, 18:23.36.  33. Howard Moore, 18:26.27. 34. Steven Augustine, 18:27.14.  35. Chris Potgieter, 18:38.33.  36. Jerry Thomas, 18:46.87.  37. Jude Noel, 18:56.30.  38. Warren Wintz, 19:05.57.  39.  Jim Cullimore, 19:13.20. 40. Elvette Dore Sr., 19:51.83.  41. Olanzo Boynes, 20:14.50. 42. Stephen Beard, 20:51.92.  43. Bjon Smith, 21:11.96. 44. Kwele Williams, 21:42.45.  45. Martin Trott, 21:49.61.  46. Barry Leon, 21:54.12.  47. Devanio Wheatley, 22:04.86.  46. Alphonso Warner, 24:12.33.  49. Ezekiel Trimmingham, 34:27.01.

Women:  1. Rosmond Johnson, 14:38.51.  2. Kyra Romney, 15:03.58.  3. Juliane Potgieter, 15:33.18.  4. Gillian Plaxton. 5. Richie Paul, 16:42.07.  6. Laura Dore, 17:14.00.  7. Philomena Robertson, 17:16.65.  8. Samantha Sukhu, 17:33.08.  9. Jenni Dobbie, 17:38.76. 10. Sarah Carroll, 18:04.84. 11.  Zoe Bickerton, 18:20.11.  12. Simone Dabreo, 18:39.24.  13. Sarah Duncan, 18:55.05.  14. Roslyn Gilbert, 19:29.63.  15. Giselle Archibald-Bowers, 19:32.21.  16. Cayley Smith, 20:07.52.  17.  Debbie Dagou, 20:16.89.  18. Clair Burke, 21:04.51.  19. Olivia Freeman, 22:33.55.  20. Adorya Baly, 22:33.80.  21. Julia Samuel, 22:52.26.  22. Shirley Liburd, 23:04.74.  23. Chiara Davis, 23:22.36.  24. Aribella Parsons, 23:23.77.  25. Christina Creque, 23:25.53.  26. Mitsy Ellis-Simpson, 24:57.21.  27. Sharrissa Anthony, 25:06.58.  27. Rhonda Pinnock, 25:47.34.  28. Tracy Francis, 27:11.70.  29. Claire Santillan, 28:28.08.  30. Charlene Odango, 28: 28.36.  31.  32. Ayodeji Bernard, 29:37.94.  33. Jennifer Thomas, 30:51.84.  34. Patricia George, 31:40.43.  35. Deborah James, 31:47.33.  36. Kimberly Cordes, 32:25.67.  37. Bonita McDonald, 34:26.03. 38. Debrah Henry, 36:52.15.

Cross Country:Primary Schools Teams: Alexandrina Maduro (AMPS), Althea Scatliffe Primary (ASPS), Cedar School Primary (CS),  Francis Lettsome Primary (FLPS), Joyce Samuel Primary (JSPS), Pelican Gate (PG), Willard Wheatley (WWPS): 1. Malike Romney (AMPS), 16:06.19.  2. Jayden Augustine (PG), 16:14.36.  3. Chad Willock (PG), 16:30.64.  4. Kenroy Joseph (FLPS-1), 17:05.70.  5. Kendi Brewley (AMPS), 17:25.49.  6. Ajaani Malone (ASPS), 17:27.41.  7. M’Khori Crabbe (JSPS-1), 17:53.30.  8. Jahtivya Williams (ASPS), 18:06.44.  9. Kieanjah Roberts (JSPS-1), 18:54.36. 10. Jahshani Farrington (FLPS-1), 19:31.55.  11. Johnibel Richards (FLPS-1), 20:40:23.  12. Kavon Wheatley (FLPS-2), 20:59.52.  13.  K’Jornni Daniel (JSPS-2), 21:30.26.  14. Daniele Walters (WWPS), 21:35.44.  15. Jahmarley Frett (WWPS), 22:47.20.  16. Kaden Fahie (JSPS-2). 23:37.08  17. Marik Pemberton (FLPS-1), 23:59.81.  18. Ricky Haywood (FLPS-2), 24:05.92.  19. Abriel Magloire (ASPS), 24:38.08.  20. Deanna Campbell (ASPS), 24:52.51.  21. Janna Davis (JSPS-1), 24:54.01. 22. Makeda Gumbs (JSPS-1), 24:55.65.  23. Chanecia Pinnock (JSPS-2), 24:58.49.  24. Kyana Panchoo (WWPS), 25:00.64. 25. Kashani Farrington (WWPS), 25:21.77.  26. Johannes Blok (CP), 26:29.11.  27. Sanjay Henry (JSPS-1), 27:14.32.  28. Shinique Robin (JSPS-2), 27:25.45.  29. Angeni Benjamin (JSPS-1), 27:27.89.  30. Anica Penn (JSPS-1), 27:41.45.  31. Frankiesha Browne (FLPS-1), 28:01.64.  32. Matai Frett (FLPS-2), 28:02.49.  33. Martina Martin (JSPS-2), 30:10.57.  34. Caroline Hernandez (FLPS-2) 30:15.64.  35. Deshawn Doley (FLPS-2), 31:13.30.  36. Andrelin Garcia (WWPS), 39:48.20.  37. Drucika France (WWPS), 39:54.11.  38. Kellia Turnbull (WWPS), 39:55.05.
Points: 1. Francis Lettsome -1, 71.  2. Joyce Samuel-1 86.  3. Joyce Samuel-2, 111.  5. Willard Wheatley, 113.  5. Francis Lettsome-2, 126.  6. Althea Scatliffe Primary, 53 (4 participants).  7. Alexandrina Maduro Primary, 6 (2 participants).  8. Pelican Gate, 5 (2 participants).  9. Cedar School Primary, 26 (1 participant).

Secondary Schools Team: Cedar School (CS), Elmore Stoutt Carlisle House (C), St. Georges (St.G):    1. Liam Blok (CS), 13:00.52.  2. Derek Pettigrew, 13:40.24. 13:44.87.  3. Luka Chalwell (CS), 14:06.59.  4. John Pettigrew (CS), 16:24.25.  5. Tola Broderick (CS), 21:43.09.  6. Samara Lewis (CS), 26:30.42.  7. Robert Wong Jr. (CS), 26:43.58.  8. Aria Creque (CS), 29:52.52.

Points: By Teams/Houses: 1. Cedar School, 36.
Service Clubs: Leo Club (L), Rotaract Club (RC), Rotary of Road Town (RR), Rotary Sunrise of Road Town (RS), Rotary of Tortola, (RT): 1. Michael Killoury (RT), 12:12.26.  2. Derek Rawlings (RT), 14:12.77. 3. Stacy-Ann Wynter (RT), 16:35.41.  4. Tamara Cameron (RS), 17:09.24.  5. Henry Creque (RT), 17:28.88  6. Ryan Geluk (RR), 18:00.08.  7. Brian Liverpool (RR), 18:14.30.  8. Elvis Harrigan (RR), 18:22.41.  9. Ixora Wong (RT), 19:46.39.  10. Selwyn Dawson (RC), 21:23.55.  11. Richard Parsons (RR), 21:42.76.  12. Jacqui Daley (RR), 22:09.74.  13. Fanny Evans (RS), 22:48.49. 14. Antonio Maynard (RC), 24:22.74.  15. Jerrell George (RC), 24:24.80.  16. Allison Gumbs (RC), 24:25.62.  17. Everette Frazer (RC), 24:34.72.  18. Louis Schwartz (RT), 25:02.62.  19.  Ken Morgan (RT), 25:08.11. 20. Nona Vanterpool (RT), 28:00.25.  21. Travicca Smith (RS), 31:41.03  22. Lavina Liburd (RR), 35:49.61.  23. Anthony Clarke (RR), 35:50.14.

Points:  1. Rotary of Tortola, 20.  3. Rotary of Road Town, 44.  3. Rotaract, 72. 4. Rotary Sunrise of Road Town, 35. (3 participants)

Community Partners: BVI Tourist Board (BVITB), Cedar School Parents/Teachers (CSPT), Digicel (D), H. Lavity Stoutt Community College (HLSCC), Montessori Parents/Teachers (MPT), Joyse Samuel Parents/Teachers (JSPT), Limitless Fitness (LF): 1. Tommy Furrel (D-2), 13:06.18.  2. Mickey Ennis (CSPT), 3. Iswar Persad (BVITB), 4. Brendan Meaten (D-1), 14:32.26.  5. Kevin Carragher (D-1), 16:09.67.  6. Anna Kinkead (CSPT), 16:18.77.  7. Rhiannon Jones (CSPT), 16:22.38.  8, Conor Looney (D-1), 17:15.51. 9.  Martin Cherry (HLSCC), 17:55.26.  10. Ariana Forbes (LF), 17:59.67.  11. Elaine Burke (D-2), 18:02.69.  12. Leana Simon (JSPT), 21:02.61.  13. Jessica Broderick (CSPT) 21: 45:17.  14. Patricia Casares (D-1), 22:02.46 15. Michelle Dennis (LF), 22:38.33.  16. Laurance Bonell (LF), 23:37.46.  17. Liloutie Ramphal (D-1), 24:41.61. 18. Christina Cornibert (D-2), 26:01.50.  19. Ella Christopher (D-2), 26:32.80.  20. Vernon John (D-2), 26:34.14.  21. Monet Francis (LF), 26:49.84.  22.  Marian Cazabon-Blok (CSPT), 27:20.20.  23. Kevin Gordon (D-1), 27:48.68.  24. Orlandette Crabbe (JSPT), 28:09.28.  25. Bernice Magloire (D-1), 29:14.14.  26. Rochelle Smith (HLSCC), 29:23.17. 27. Fiona Looney (D-1), 29:26.38.  28. Elenore George (HLSCC), 32:38.86.

Points: 1. Digicel-1, 48. 2. Cedar School Parents/Teachers, 50.  3. Digicel-2, 69.  4. Limitless Fitness, 62 (4 participants).  5. HLSCC, 58 (3 participants).  6. Joyce Samuel Parents/Teachers, 35 (2 participants). 7. BVI Tourist Board, 3 (1 participant).

Share.